Kaj je fotobiomodulacija?
Fotobiomodulacija ali svetlobna terapija, imenovana tudi fototerapija je postala učinkovit, neinvaziven in cenovno ugoden fizikalni pristop k zdravljenju mišično-skeletnih poškodb, poškodb in bolezni živčevja, ran, opeklin, preležanin ter blaženja bolečin. Predstavlja učinkovito podporo k zdravljenju.
Delovanje na celičnem nivoju
Fotobiomodulacija je uravnavanje celičnih procesov s pomočjo natančno določenih svetlobnih režimov. Pripomore k obnovi celične homeostaze preko vpliva na metabolizem celice. Interakcija fotonov s celičnimi kromoforami vzpodbudi fotobiološki odgovor celice, ki se končno odraža z večjo energijsko preskrbo celice v obliki ATP energije.
Ključno mesto fotokemičnih reakcij pod vplivom svetlobe je dihalna veriga v mitohondrijih, ključna kromofora pa encim citokrom c oksidaza, ki absorbira svetlobo v fototerapevtskem oknu rdečega in bližini infra rdečega (NIR- near Infra Red) dela svetlobnega spektra, kar inicira zaporedje redoks reakcij na notranji membrani mitohondrija. Fotobiološki učinek teh primarnih mehanizmov se odraža v transdukciji fotosignala do sekundarnih mehanizmov, ki zagotavljajo vrsto kliničnih učinkov: celjenje ran, povečanje prekrvavitve in limfnega pretoka, regeneracijo in imunomodulacijo.